Oscar Herschend (f. Skanderborg 1853, d. sst. 1891)
Truende skyer over en landsby ved kysten. Sign. Osc. H. 1885. Olie på lærred. 95×173.
På blændrammen sidder en udstillingsetiket og der er muligvis tale om “Fra Vestkysten af Jylland” udstillet på Charlottenborg i 1886, nr. 171.
Retoucheringer. Nogle mindre afskalninger, samt en større i højre side.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020