2026/​166

Oscar Herschend (f. Skanderborg 1853, d. sst. 1891)

Truende skyer over en landsby ved kysten. Sign. Osc. H. 1885. Olie på lærred. 95×173.

På blændrammen sidder en udstillingsetiket og der er muligvis tale om “Fra Vestkysten af Jylland” udstillet på Charlottenborg i 1886, nr. 171.

Retoucheringer. Nogle mindre afskalninger, samt en større i højre side.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK