899/​38

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“En lille barbenet Fiskerpige siddende ved Hornbæk Strand. Hovedet helt i Profil fra højre Side; Haarfletning ned ned ad Ryggen. Hun har en sovende mindre Søster paa Skødet. Solskin”.1874. Usigneret. Olie på lærred. 41×37.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 112.

Udstillet: Charlottenborg, “P. S. Krøyer 1851–1909”, 1910 nr. 46.

Proveniens: Skibsreder C. Kraemer. Overretsagfører H. Plockross. Solgt på auktion 11. marts 1919 i Malerisalen, Studenterforeningen nr. 51 afb. (Ingen paginering).Tidligere i direktør Einar Polander og hustrus samling.

I 1873 drog Krøyer første gang til fiskelejet Hornbæk, hvor den lokale befolkning inspirerede ham til adskillige malerier, der viser livet for fiskerne og deres familier. Her mødtes han med malerkollegerne Bernhard Middelboe, Kristian Zahrtmann og Holger Roed. Senere stødte Frants Henningsen til. De dyrkede selskabligt samvær med badning, vandreture langs stranden eller i skoven eller de hyggede sig i hinandens selskab med opløftende samtaler. Tiden blev derudover brugt til at samle motiver og til at male. Blandt flere malerier blev “Fra Smedien i Hornbæk” og “Morgen ved Hornbæk. Fiskerne kommer i Land”, (begge Den Hirschsprungske Samling) samt “Fiskere ved stokken” (privateje) udført i denne periode. Alle daterede 1875.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

360.000 DKK