Gudrun Lauesen (f. Ferritslev 1917, d. Roskilde 2002)
Figur af uglaseret lertøj modelleret i form af hvilende føl. Sign. Gudrun Lauesen efter brændingen, 20431. Stemplet 10 Expl. Kgl. P. H. 15. L. 25. B. 20.
Hvid plet på nakken. Herudover intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
12 bud