Petri Gissel (f. Grenå 1895, d. Høje Lønholt 1975)
“Hus på Wilders Plads”. Sign. P. Gissel. Olie på lærred. 42×52.
Proveniens: Brøstes Samling nr. 139.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 22. september 2014