E. Rasmussen Eilersen (f. Østerby ved Svanninge 1827, d. København 1912)
“Sildig Sommereftermiddag i Skoven; Motivet fra den nordlige Dyrehave”. Sign. E. R. Eilersen (sammenskrevet) 1875. Olie på lærred. 71×98.
Udstillet: Charlottenborg 1875 nr. 58.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer og enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
10 bud