873/​621

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Aut-Aut”, 1958. Sign. Jorn. Olie på lærred. 81×100.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The Crucial Years 1954–1964”, London, 1977, nr. 1106, gengivet. Udstillet: “Asger Jorn 1914–1973, Gemälde, Zeichnungen, Aquarelle, Gouachen, Skulpturen”, Städtische Galerie im Lenbachhaus, München, januar-marts 1987, kat. nr. 112, gengivet i kataloget. Proveniens: Galerie de Seine, Paris (LA 130) Proveniens: Galerie Jan Krugier, Geneve. Proveniens: Galerie Van de Loo, München (reg. nr. 1877/85). Proveniens: Privatsamling, Schweiz.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag