Fire kinesiske bæltespænder af henholdsvis grøn og hvid jade, udskåret og delvist gennembrudt i form af chilong og drage. 18./19. årh. L. 8–9,5 cm. (4)
Proveniens: Ingeniør Einer Bothmann Mengel 1878–1945 blev i 1897 ansat i Det Store Nordiske Telegraf-Selskabs Gøteborg afdeling og arbejdede i Kina 1901–1926.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 2. juni 2017