900/​65

Fritz Melbye (f. Helsingør 1826, d. Shanghai 1869)

Aften ved en norsk kyst i månelys. Sign. F. Melbye pinx 63. Olie på lærred. 31×50.

På bagsiden af lærredet har Melbye skrevet: "The Maiden Clif. Norway. F. G. Sigfried Melbye N. York 1864.

Fritz Melbye var, ligesom sine to ældre brødre, Anton og Vilhelm Melbye, marinemaler med iboende rejsetrang. Han tilbragte det meste af sit liv udenlands, med en forsmag for eksotiske steder. 1849 slog han sig således ned på Skt. Thomas, hvor han bl.a. lærte den unge Camille Pissarro at kende og blev dennes lærer. Et lærer-elev forhold og et nært venskab udviklede sig mellem de to, og de drog på en længerevarende rejse sammen til Venezuela i 1852. I en periode opholdt han sig i New York og rejste senere til Kina, hvor han døde i Shanghai. Fritz Melbyes motiver fortæller om de andre dele af verden han nåede at besøge, såsom: Nordkap, Newfoundland, Gibraltar, Cuba og Santo Domingo. Fritz Melbyes søstykker bærer præg af hans bror og læremester Antons romantiske iscenesættelse med dramatiske lyseffekter og atmosfæreskabende vejrlig, men har i høj grad også en drejning i mere topografisk og registrerende retning, som i nærværende maleri.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK