Ida Peterson (f. 1822, d. 1849)
Roser, forglemmigej og kornblomster i en glasvase. Sign. I. P. 1845. Olie på papir monteret på træ. 22×18.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2123, 2021 nr. 284.
Enkelte retoucheringer og minimale afskalninger. Minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.