2006/658
Ole Hagen (f. 1913, d. 1984)
Cocktailkande af klart glas med montering og røreske af sterlingsølv. Ske: vægt 44 g. Udført hos A. Michelsen. H. inkl. montering 22. Ske: L. 28,9. Bladformet skål af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt 266 g. H. 4,1. L. 17,5. (3)
Cocktailkandes montering indgraveret; “Conca d'oro”. Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag