Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Jakkens Hvile”/“Bøjlestolen”. Stol af ahorn med indlæg af wengé, opklappeligt sæde, hvorunder opbevaringsrum. Formgivet 1953. Model PP 250. Udført og mærket hos PP Møbler.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet, 1953.
Litteratur: Grete Jalk [Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, bind 3, s. 244–247.
Købt af nuværende ejer, ca. 1995.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Sæde med stødmærker.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020