2126/​1052

Arne Jacobsen, m.fl. (f. København 1902, d. sst. 1971)

Spisebord med ben af stål. Uoriginal top og opklappelige plader af palisander. Ben udført hos Fritz Hansen. H. 69. L. 125/245. B. 85.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og skjolder. Lak med afskalninger. Bordtop og ben er ikke originalt samhørende. Toppen og pladerne er ikke formgivet af Arne Jacobsen. Nogle skruer til plader mangler. Løse beslag.

Moderne kunst og design, 29. juni 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK