1417/100
Dansk standur i kasse af guldstafferet og rødmalet træ, skive med romer og arabertal Sign. Andreas Holm 1869. Bornholm, 19. årh. H. 201. B. 62. D. 22.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Nyere bemaling. Lodder, pendul samt optræksnøgler medfølger. Restaureret. Lås mangler.
Ældre malerier og møbler, 21. april 2014
Vurdering
Hammerslag
18 bud