2032/​34

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Portræt af hofapoteker Johann Gottfried Burmann Becker (1802–80). “Brystbillede, en face t.h. Krøllet, brunt hår, brune bryn, blå iris. Tilknappet, blå frakke med gule metalknapper. Champagnefarvet vest med tynde, mørkebrune tværstriber. Hvidt halsbind, bundet i sløjfe, og skjortebryst. Varm grå baggrund med svagt lys t.h.” Sign. C. A. Jensen 1826. Olie på lærred monteret på træ. 24×19,5. Empireramme.

Sigurd Schulz' fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 104. Omtalt s. 202 og 206. Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af Chr. Albr. Jensen” 1922, no. 31.

Litteratur: “Danske malede Portrætter”, bd. 1, s. 60.

Proveniens: ABR auktion 893, 2020, nr. 114.

Kunsthandler M. Grosell (1926). Dennes auktion 1932, nr. 69. Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på blændrammen, dateret 1932).

Martin Grosell (1882–1932) var en kendt kunsthandler og kunstsamler. Hans samling, der solgtes 1932, bestod især af det ypperste indenfor dansk kunst i det 19. årh.

Sigurd Schulz skriver i sin bog om C. A. Jensen, om nærværende portræt på s. 202: “Hofapoteker Burmann-Beckers Portræt staar ved Indledningen til en glattere Malemaade. Karnationen er omhyggeligt efterglattet; der staar næppe et Penselstrøg. Baggrunden er fint renstrøget, og Dragten fremtræder med blanke Flader. Kun i Haaret og Halsbindet faar Penslen Lov at vise sig, for at give Stofkarakter og bryde den ensartede Malemaade. De krøllede Lokker er elegant tegnede med Penslen, og Halsbindet er, hvad man kalder ”delikat“ malet, sirligt trukket i vaad farve.” Han skriver endvidere på s. 206: “Det vilde da ogsaa være urimelig æstetisk Pretention ikke at vurdere de fine - ikke mindst malerisk fine - Egenskaber, som Jensen som oftest lagde for Dagen selv i sit mest borgerlige Maleri. Burmann-Beckers Portræt er saa helt hans Værk som noget. Det bløde solfyldte Atelierlys og de milde, klangfulde Farver er gennemført med en Elegance, der anstaar sig denne velklædte, friske Yngling særdeles vel. Minespillets tindrende Liv viser, at Jensen har staaet i en nervøs Kontakt med Modellen, ubetinget ladet sig bære af sin Indfølingsevne og umiddelbare Opfattelse. Den unge Mand har været et kvikt Hoved, han har aabenbart ført en livlig Samtale med Maleren, idet Billedet blev til, og han synes at føre den endnu paa sit Portræt.”.

Krakeleringer. Mindre retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK