1549/​8531

Den Kejserlige Porcelænsfabrik

Par russiske tallerkener med statens våben i form af den russiske dobbeltørn. Mærket H II 1900 for Zar Nikolaj II 1900 (1894–1917). Den kejserlige Porcelænsfabrik, Skt. Petersborg. Diam. 24. (2)

Servicet, som denne tallerken stammer fra, blev produceret til brug i Gatchina Paladset siden midten af det 19. årh.

Minimal aldersslitage.

Russisk auktion, 30. november 2015

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK