1650/830
Jacob Eiler Bang (f. Frederiksberg 1899, d. Lyngby 1965)
Pendel af opal glas med gitter af patineret jern. Udført hos Holmegaard, 1930'erne. H. 35. Diam. 25.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. To uoriginale bolte. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. december 2016
Vurdering
Hammerslag