Edvard Kindt-Larsen (f. Frederiksberg 1901, d. Gentofte 1982)
Skab af Kaukasisk nøddetræ, front med otte nedfældelige låger med greb af messing. Indvendigt med beklædning af ahorn, heraf ét rum med tre udtræksbakker. Udført 1931 hos snedkerester Gustav Bertelsen. H. 151. D. 45. L. 130.
Proveniens: Erhvervet nuværende ejers familie på snedkerlaugets udstilling 1931.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 1, s. 102–103 “....Mellem de bedste Arbejder skal nævnes Snedkermester Gustav Bertelsens Opholdsstue, udført efter Tegning af Arkitket Kindt-Larsen. Alting er her sikkert gennemarbejdet, og flere af Møblerne er ny i deres Udformning.”
Litteratur:Tidens Kvinder, juli 1939, hele hjemmet gengivet og omtalt s. 2–3.
Dette katalognummer sælges som del af komplet interiøre, som Edv. Kindt-Larsen præsenterede på snedkerlaugets udstilling 1931. Møbler herfra udbydes på denne auktion fra katalognummer 791 til 797.
Tegn på brug, herunder ridser, mærker, pletter og skjolder. Top med enkelte reparationer. Enkelte mindre defekter og afslag på finer. Nogle nøglehuller med defekter.
Moderne kunst og design, 24. februar 2015
33 bud