2142/​728

Kurt Østervig, tilskrevet (f. 1912, d. 1986)

Fire-personers sofa med stel af teak, betrukket med gråstribet uld. Antageligt udført hos Ryesberg Møbler. 1960'erne. L. 235.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK