2142/728
Kurt Østervig, tilskrevet (f. 1912, d. 1986)
Fire-personers sofa med stel af teak, betrukket med gråstribet uld. Antageligt udført hos Ryesberg Møbler. 1960'erne. L. 235.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag