2132/​67

Henri Alphonse Barnoin (f. Paris 1882, d. sst. 1940)

Parti fra havnen i Concarneau, Frankrig. Sign. H. Barnoin. Olie på træ. 26,5×35.

Proveniens: Danmarks gesandt i Canada Georg Holler (1886–1961). Herefter nedarvet til dennes søn legationsattaché ved den danske ambassade i Canada Svend Aage Holler (1922–2005) og dennes hustru Else Holler (1919–2020) indtil i dag.

Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag