2138/​784

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Gulvvase af lertøj med indridsede blade i relief. Dekoreret med cremefarvet glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 45,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små afslag. Fodrand med afskalninger i glasuren.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK