2138/784
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj med indridsede blade i relief. Dekoreret med cremefarvet glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 45,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små afslag. Fodrand med afskalninger i glasuren.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag