L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Vinter. Solskin”. Sign. L. A. Ring 1908. Olie på lærred. 58×73.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 609.
Udstillet: Charlottenborg 1908 nr. 438.
Proveniens: Grosserer Joh. Therchilsen.
Malerier og tegninger, 26. februar 2013