Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kohornstolen”. Armstol af massiv teak, kopstykke med indlæg af riopalisander. Sæde betrukket med sort skind. Model JH 505. Formgivet 1952. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Stolen har løse samlinger og er vakkelvorn. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Porøst skum i sæde. Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
20 bud