Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Portræt af en ung kvinde med et rødt halsbånd. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 18×10,5.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 7./8 maj 1873, nr. 1. Bruun Rasmussen auktion 474, 1985 nr. 305.
Fine krakeleringer. Nogle retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 31. maj 2021