1745/962
Klaus Wettergren (f. 1946)
To prototype sofaborde med dråbeformede ben af ask. Cirkulært bord med top af citrontræ, geometrisk bord med delvis kvadratisk top af ask/cirkulær top af palisander. Udført slut 1980'erne af Klaus Wettergren. Cirkulært: H. 48. Diam. 55. Geometrisk: H. 48. L./B. 81,5. (2)
God stand med mindre brugsspor. Cirkulært bord signeret Klaus Wettergren, monogram. Prototype, det andet bord er stemplet med monogram.
Moderne kunst og design, 7. november 2017
Vurdering
Hammerslag