Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Cirkulær bordskål af stentøj modeleret med stregmønster i relief, dekoreret med sungglasur. Sign. Monogram, 176. Royal Copenhagen. Diam. 33,5.
Udstillet på “100 ans de céramique Danoise” i det danske hus i Paris 2018/2019. Afbildet s. 58.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 5. april 2022