1640/184
Skotsk George III standur i kasse af udskåret egetræ, urskive af messing sign. Ja Bonner, Aberdeen. Værk med dato- og sekundangivelse. Ca. 1800. H. 206.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Senere skæringer. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier og møbler, 3. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag