1640/​184

Skotsk George III standur i kasse af udskåret egetræ, urskive af messing sign. Ja Bonner, Aberdeen. Værk med dato- og sekundangivelse. Ca. 1800. H. 206.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Senere skæringer. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier og møbler, 3. oktober 2016

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK