Mogens Lohmann (f. København 1918, d. 1985)
Komposition, 1957 samt 1970. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 82×60.
Original stand. Små løbemærker/rester af fernis langs nederste kant. Maleriet har været totalskadet, men er af kunstneren genmalt i 1970.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
33 bud