2118/768
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kommode af teak på stel af eg, front med ti skuffer med indfalsede greb. Model 134. Udført og mærket hos C.M. Madsen. H. 94. B. 122. D. 44.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet top med vandskjolder. Reparationer og revner på skuffer. En nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud