2016/793
Et par øreklapstole med stel af mahogni. Sider, sæde og ryg betrukket med rosa uld. Udført hos snedkermester Jørgen Christensen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Keder med nogle mindre defekter. En anelse løse samlinger. Falmet stel samt lak med slitage.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag