P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
Efterårsdag i Skagen Klitplantage. Sign. S. K. 1. Nvbr. 1908. Olie på lærred. 55×65.
Antagelig nr. 781 i H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier med titlen “Efterårsfarve. Skagens Plantage”.
Malerier og skulpturer, 26. november 2013