Erik Thommesen (f. København 1916, d. 2008)
“Moder og barn”. Sign. Erik 1956. Egetræ. H. 18.
Litteratur: Henning Jørgensen: “Værkfortegnelse” i “Billedhuggeren Erik Thommesen”, Holstebro Kunstmuseum, Kunsthallen Brandts Klædefabrik & Bornholms Kunstmuseum, 2001, kat. 183. Proveniens: Købt direkte af Erik Thommesen i 1960 i hans hjem og atelier i Blistrup. Senere nedarvet gennem familien.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018