2049/​7078

Alterfigur iform af mand, udskåret bemalet træ. Tilskrevet Oniyide Adug­bo­loge. Yoruba, Abeokuta, Nigeria. H. 58.

Proveniens: Ex. Amerikansk privatsamling.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK