Foto endnu ikke klar
888/​1052

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-5/5”. Pendel med bajonetfatningshus og baldakin af kobber. Originale skærme af opalglas, bundskål af matglas. Skærmophæng med trådben stemplet PH-5300 Patented. Udført hos Louis Poulsen ca. 1930. Diam. 50.

Proveniens: Oust Mølle Vandværk. Siden privat samling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 26. september 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK