2442/​7109

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Et par øreklapstole med ben af bejdset bøg. Indvendig betrukket med stribet uld, udvendig med brunt uld. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter, smuds og nogle defekter.

Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK