2442/7109
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par øreklapstole med ben af bejdset bøg. Indvendig betrukket med stribet uld, udvendig med brunt uld. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter, smuds og nogle defekter.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag