1951/1153
Syv-radet turmalin- og ferskvandsperlehalskæde prydet med talrige ferskvands kulturperler samt perler af poleret turmalin og 8 kt. guld. L. ca. 120 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ej stemplet.
Smykker, 18. december 2019
Vurdering
Hammerslag