2108/516
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 7”. Sovesofa af teak, opklappelig ryg udspændt med sjeneflet. Udført hos Getama, Gedsted. H. 67. L. 198. D. 87.
Sædehynde mangler.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, maling rester samt skjolder. Sjeneflet med enkelte defekter. Underdug med huller og defekter.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud