Dansk maler, ca. 1800
Portræt af Birgitte Marie Mazar de la Garde (1757–1846) f. Knudsen, i rød kjole med kniplingskrave, blondekyse med stribet bånd. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 30×23. Empireramme.
Proveniens: Efterkommere efter maleren, generalpostdirektør, etatsråd H. P. Sturz (1736–1779).
Minimale misfarvninger/pletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. maj 2020