2414/576
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund gulvkrukke af lertøj dekoreret med hornglaseret dekor i form af blade og bær i grønt og brunt på lys base. Sign. HAK, stemplet Made in Denmark. Udført hos Kähler. H. 44,5. Diam. 30.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt mindre afskalninger. Omfattende repareret, hhv. på krukkens øvre del, hele øverste kant og fodrand.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
22 bud