2048/107
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af metal. Skive mærket J. Calame Robert. 20. årh.s første halvdel. Vægt ca. 82 g. Diam. 5.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre buler, gulnet glas samt enkelt hårrevne. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud