1951/​441

Samling sølv og sterlingsølv bestående af to vaser, udfyldte, bæger, margrethebæger, sauceskål, sukker- og flødesæt med bakke samt saltkar i form af svane med underdel af klart glas med ske. Mestre Axel Salomonsen samt Hugo Grün m.fl. Danmark samt Tyskland m.fl. 20. årh. Vægt ekskl. vaser og saltkar med glas ca. 728 gr. H. 4,7–8. L. 5,5–18. (9)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Svanens hovede er lidt løst. Margrethebæger med trykket fodstykke. Laveste vase med mindre bule på fod. Sauceskål anløbet.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK