12038/​139

Henri Matisse (f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954)

Komposition. Offset litografi efter tuschtegning. Trykt og udgivet 1936 i mappen Dessins de Henri Matisse, Editions Cahiers d'Art, Paris. Sign. og dateret i trykket. Motiv mål 26,7×18,2. Rammemål 36×28.

Omslaget til mappen medfølger ikke

Opklæbet på tynd karton. Brune pletter midt i kompositionen

Kunst, antikviteter & design, 17. september 2020

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK