12038/139
Henri Matisse (f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954)
Komposition. Offset litografi efter tuschtegning. Trykt og udgivet 1936 i mappen Dessins de Henri Matisse, Editions Cahiers d'Art, Paris. Sign. og dateret i trykket. Motiv mål 26,7×18,2. Rammemål 36×28.
Omslaget til mappen medfølger ikke
Opklæbet på tynd karton. Brune pletter midt i kompositionen
Kunst, antikviteter & design, 17. september 2020
Vurdering
Hammerslag