Et sæt på fire kinesiske tedåser af tin, delvis graverede med figurer, landskaber, blomster og bladværk, lågknopper af elfenben. 20. årh.s begyndelse. H. 16. L. 17. B. 13,5. (4)
Buler, ridser og mærker. En dåse med mindre brud. Elfenbensknopper gulnede, en med revne. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
12 bud