Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
Aage Weimar (f. København 1902, d. 1983)
“Pyramide”. To æggebægre af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 585. Samlet vægt 83 g. H. 3,5. Diam. 4,5. Samt perberkværn af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Aage Weimar. H. 7,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Begge æggebægre med let skævhed, det ene med mindre mærke ved øverste kant. Æggebægre indvendigt med mørke overfladepletter/mærker. Peberkværn med brugslitage, herunder mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
25 bud