2104/​722

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

“Marselis” m.m. To fade af fajance, dekoreret med turkisblå glasur. Den største modelleret i firsidet form og med fiskemotiver. Den mindre med lodrette sider. Sign. hhv. monogram NT for Nils Thorsson, Marselis, 2722 og 1463. Udført hos Aluminia. Diam. hhv. 30,5 og 21,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge 2. sortering. Mindste fad med glasurafslag på øvre kant samt defekt i glasuren på fodrand.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK