2050/554
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Væglampe med stel og fatningshus af messing, skærme af gul matglas. Udført hos Louis Poulsen, 1940'erne. L. 30.
Dette emne er belagt med kunstnerafgift.
Stand
Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|