John Christoforou (f. London 1921, d. Paris 2014)
“Les amoureux”, 1980. Sign. Christoforou. Olie på lærred. 114×146.
Udstillet: “Christoforou portraits, peintures et gouaches”, Galerie Nord, Randers, 3. -25. oktober 1980. Udstillet: “Christoforou portraits, peintures et gouaches”, Galerie Birch, København, 6. - 30. november 1980. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021