2023/​198

Et par kinesiske handwrists af elfenben, rigt udskåret med paladsscenerier på den ene side og landskab med figurer i relief på den anden side. Canton, Republik ca. 1930. L. 26 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Minimale afslag. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag