2004/19
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Vaskekoner ved Genfersøen. Sign. P. Mønsted 1889. Olie på lærred. 24×41.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 827, 2012 nr. 3.
Sømhul ved nedre kant. Behov for let overfladerensning. Områder med tyndere bemaling.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag